Za wielkie Serca- dziękujemy!!!

Kolejny weekend cudów za nami. W niedzielę, 10 grudnia dostarczyliśmy 28 kartonów wypełnionych najpotrzebniejszymi rzeczami do centrum operacyjnego Szlachetnej Paczki, skąd dary uczniów, rodziców, nauczycieli i innych przedstawicieli społeczności Szkół Kopalińskiego trafią do osoby, której dedykowaliśmy tegoroczną zbiórkę.

A wszystko zaczęło się jeszcze w listopadzie, kiedy to przedstawiciele klas III Liceum i Gimnazjum po zarejestrowaniu się w systemie dokonali wyboru najbardziej potrzebującej osoby. Zdecydowali oni, że w tym roku pomożemy 79-letniej pani Ani, która znalazła się w trudnej sytuacji. Odpowiedź ze strony całej społeczności na jej bardzo podstawowe potrzeby przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów akcji. Szacują oni, że wartość paczki sięgnęła 4000zł.

A prosiła pani Ania w swej skromności o rzeczy tak prozaiczne jak odkurzacz, pościel, żywność czy środki czystości. Prezent został jednak wzbogacony o słodkości, kosmetyki czy świąteczne dekoracje, by, cytując jednego z uczniów, „święta tej pani były piękniejsze”.

Będą piękniejsze na pewno. Nie tylko jednak święta pani Ani, ale i nasze, bo ten niezwykły czas empatii, solidarności, współpracy, dzielenia się, znoszenia, przenoszenia, liczenia, kupowania i radości z dawania już wprowadził nas w tę magiczną atmosferę.

Raz jeszcze WSZYSTKIM za WSZYSTKO dziękujemy!

Dopiero co rozpoczął się nowy strzelecki sezon, a nasi chłopcy (II, III G) już wrócili z pierwszymi sukcesami. Maximilian Leda zajął I, a Jeremiasz Borowski II miejsce w turnieju Bielskiej Ligi Strzeleckiej. Nie gorzej wypadły obie drużyny naszego Gimnazjum- II i III miejsce także i w tej klasyfikacji to dobra zapowiedź na dalszą część sezonu.
Chłopakom gratulujemy i życzymy samych 10 :)

W miniony poniedziałek czworo uczniów klasy I LO wzięło udział w organizowanym po raz drugi przez Uniwersytet Śląski turnieju debat oksfordzkich, w którym zmierzyły się licealne drużyny z całego województwa.

Tegoroczna edycja oparta była na trzech tezach:
1. W Polsce należy wprowadzić system prezydencki.
2. Z powodu kryzysu migracyjnego Strefa Schengen powinna zostać zlikwidowana.
3. W Polsce jest potrzebna tzw. ustawa dekomunizacyjna.

W poetycko- dokumentalną podróż do przeszłości zabrali nas uczniowie klasy III LO w przeddzień 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przypominając najważniejsze wydarzenia, które tę symboliczną datę 11 listopada 1918 roku poprzedziły.

W swej prezentacji trzecioklasiści wspomnieli również o tych wyzwaniach, z którymi mierzyła się już wolna Polska- o walkach o granice, powstaniach i Cudzie nad Wisłą. A wszystko to po to, byśmy nie zapomnieli, że- jak mówił Jan Paweł II- wolność nie jest nam dana, a zadana.

Obok dokumentów historycznych wyjątkowość chwili podkreślały także wiersze najwybitniejszych poetów poświęcone ojczyźnie i narodowi. Nie obyło się też bez Roty i Mazurka Dąbrowskiego.

I choć było patetycznie, wzruszająco i o przeszłości, nikt na widowni się nie nudził. Pewnie wszyscy myśleli już o wywieszeniu flagi, a nade wszystko o … dniu (nomen omen) wolnym.

17 października odbyło się pierwsze posiedzenie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego. Wśród nowo wybranych radnych znalazł się jeden z uczniów naszego liceum, Bartłomiej Trzos. Podczas inauguracyjnej sesji Sejmiku obecni byli m.in. Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, Barbara Dolniak, wicemarszałek Sejmu, Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Borys Budka, poseł na Sejm.