Sobieskiego 10a,   Nadbrzeżna 12
43-300 Bielsko-Biała

 

Żyj według starych obyczajów,
mów językiem świata współczesnego.

W dniu 09.03.2018 r. gościliśmy w naszej szkole Panią dr inż. Monikę Rom, pracownika Instytutu Inżynierii Tekstyliów i Materiałów Polimerowych Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku- Białej.
Uczniowie  klas 1 i 2 LO wysłuchali wykładu nt biomimetyzmu, tj. wykorzystania w nowoczesnych technologiach innowacji zainspirowanych naturą.
Pani Doktor na przykładzie fenomenu roślin i zwierząt zaprezentowała najbardziej ekonomiczne, praktyczne, a równocześnie niezawodnie działające metody rozwiązywania problemów technicznych. Do tego celu organizmy żywe potrafią wykorzystywać właściwości chemiczne i fizyczne różnorodnych substancji lub konstrukcji. Podpatrywaniem tych zjawisk zajmuje się właśnie bionika (biomimetyka). Uczniowie dowiedzieli się m.in. że pierwowzorem rzepów stosowanych w odzieży były rzepy (czyli owoce łopianu) czepiające się psiego ogona, pierwowzorem nieprzemakalnej kurtki - powierzchnia liścia lotosu, a kolorowych przedmiotów niezawierających barwnika - opalizujące skrzydła motyla.
Na koniec Pani Doktor, pełniąca również funkcję prodziekana ds. studenckich, opowiedziała także o projektach badawczych oraz akcjach charytatywnych prowadzonych przez studentów. Uczniowie chętni, by działać na rzecz innych oraz dla swojej przyszłości, zostali zaproszeni do współpracy.

W ubiegły piątek w Bratyslawie na Słowacji odbyły się zwody karate klasy Grand Prix. Był to jeden z bardziej znaczących i liczących się turniejów 38th Grand Prix Slovakia. W zawodach tych w konkurencji indywidualnej juniorów uczeń naszego Liceum - Mikołaj Dobrzyński - stoczył 5 rund z reprezentantami 🇦🇹🇸🇰🇭🇺🇮🇪 i 🇸🇰 i ostatecznie zajął DRUGIE miejsce W tym samym Grand Prix w kata drużynowym seniorów razem z Bartkiem Mączką i Mateuszem Tomiczkiem zajęli PIERWSZE miejsce 🏆, pokonując w finale drużynę narodową Austrii 🇦🇹 .

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Niedawno informowaliśmy o sukcesie Bartka Trzosa (I LO)- awansie do finału Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, a już wiemy, że w finale Olimpiady Filozoficznej znalazła się Ania Czerwińska (III LO). Obojgu serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia.

… i choć panien i kawalerów nie porwano „prosto od Kmicica”, bo przybyli „prosto z Kopala”, to i tak zabawa była przednia.

W miniony piątek Wisła-Czarne przywitała nas siarczystym mrozem. Opatuleni w iście zimowe stroje, wspomagani kocami i ciepłą herbatą zasiedliśmy do wozów ciągnionych przez rącze rumaki i ruszyliśmy szlakami Beskidu Śląskiego. Wtuleni w siebie zagrzewaliśmy się ciekawymi opowieściami, podziwiając piękno okolicy.

Zwieńczeniem imprezy był ciepły posiłek w kolibie. Aura sprawiła, że to CIEPŁE miejsce stało się naszą oazą. Pieczone kiełbaski, góralski chleb i gorące napoje znikały ze stołów „niczym błyskawica”. I choć zima w górach pokazała nam swe prawdziwe oblicze, nikt nie narzekał. Weekend rozpoczął się fantastycznie.

Wszystkim Członkom społeczności szkolnej,
a przede wszystkim 
Uczniom Szkół Kopalińskiego
życzymy udanych i bezpiecznych ferii zimowych. 

Niech te dwa najbliższe tygodnie staną się czasem odpoczynku, dobrej zabawy, 
spotkań „w realu” zamiast „online”,
nowych odkryć i doświadczeń
oraz realizacji tego, na co nigdy nie ma czasu..

Wypoczywajcie aktywnie i zdrowo!
Do zobaczenia

© 2016 - 2018 The Kopalinski Schools
Powered by Gantry Framework