Już trzeci raz z rzędu nasi Uczniowie postanowili spędzić Dzień Dziecka w gmachu Parlamentu. By jednak zasiąść w ławach poselskich, Chłopcy- bo tym razem mamy męską reprezentację- muszą zrealizować projekt, o którym tak opowiadają:
„Bartłomiej Trzos i Michał Kryszczyński to uczniowie trzeciej klasy gimnazjum. Postanowili oni wykonać projekt, aby wziąć udział w tegorocznej, XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Tytuł tej sesji brzmi: „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne.  Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”.

Projekt dzieli się na dwie części. W pierwszej kandydaci muszą znaleźć w swojej okolicy miejsca, które wciąż upamiętniają system totalitarny, na przykład komunizm. W drugiej- ich zadaniem jest zaproponować takiemu obiektowi nową nazwę, nawiązującą do lokalnego bohatera oraz rozpowszechnić wiedzę o nim.
Nad miejscem wciąż się zastanawiamy, natomiast postać, jaką wybraliśmy, to Walter Jan König- bielszczanin o austriackich korzeniach. Był on wynalazcą oraz przemysłowcem. Kiedy wybuchła II wojna światowa, wstąpił do Wojska Polskiego, nie mając nawet polskiego obywatelstwa. Po przegranej kampanii wrześniowej trafił do ZSRR, by później przejść z Ludowym Wojskiem Polskim aż do Berlina.
Swój projekt zaczęliśmy od sondy, która odbyła się 15 marca na placu Chrobrego. Badanie wykazało, że zaledwie 3% zapytanych potrafiło cokolwiek powiedzieć o wybranej przez nas postaci. Taki wynik zmusił nas do szybkiego i przemyślanego działania. Rozwiesiliśmy plakaty i zostawiliśmy ulotki w wielu miejscach w Bielsku-Białej, np. Urzędzie Miasta, Książnicy Beskidzkiej czy w Centrum Informacji Turystycznej. Ponadto zaprezentowaliśmy naszą inicjatywę w trakcie Wielkiego Finału projektu DeBBaty. Słuchało nas ponad 400 osób w tym pani poseł Grażyna Staniszewska, Przewodniczący Rady Miasta pan Jarosław Klimaszewski oraz były Śląski Kurator Oświaty pan Stanisław Faber. Współpracujemy też z lokalnymi mediami. Nasz projekt opisała między innymi Gazeta Wyborcza: (http://bielskobiala.wyborcza.pl/bielskobiala/7,88025,21571203,realizujemy-marzenia-mlodziezowy-projekt-walter-konig-postac.html).
Jednak przede wszystkim zapraszamy na naszą stronę na Facebooku (https://www.facebook.com/KonigWalterSDiM/), gdzie zamieszczamy kolejne porcje ciekawostek o Walterze Königu.
Jeden z autorów projektu, Bartłomiej Trzos, zaangażowany był w organizację II edycji projektu DeBBaty, czyli odbywających się w Bielsku-Białej debat oksfordzkich. Główny koordynator inicjatywy to Mateusz Kocman, student pierwszego roku Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, absolwent Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja. Kolejne debaty odbywały się 10 i 23 lutego oraz 7 i 30 marca. W dyskusjach udział brały reprezentacje sześciu bielskich liceów: KTK, Reja, Żeromskiego, LO V, Kopernika, KEN-a oraz Młodzieżowej Rady Miasta i RedakcjiBB. Wielki Finał zwyciężyli po merytorycznej dyskusji debatanci z LO V. Organizatorzy DeBBat postanowili zaprosić gości specjalnych, wśród których byli: były Prezydent RP Lech Wałęsa, były Premier i Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, były wicepremier i minister finansów prof. Leszek Balcerowicz oraz była Posłanka na Sejm RP pani Grażyna Staniszewska. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wysłuchania debat oraz wystąpień gości specjalnych.
W trakcie Wielkiego Finału DeBBat, 30 marca, Bartłomiej Trzos oraz Michał Kryszczyński zaprezentowali swój projekt realizowany w ramach Sejmu Dzieci i Młodzieży przed ponad 400- osobową publicznością. Opowiadali oni o Walterze Königu oraz działaniach, które podjęli, aby wziąć udział w XXIII sesji Sejmu.”

Chłopakom gratulujemy pasji, pomysłu i zaangażowania. Trzymamy kciuki za pozytywne wyniki „wyborów parlamentarnych”:)