STRONA ARCHIWALNA

 

Żyj według starych obyczajów,
mów językiem świata współczesnego.

W dniach 19-21 czerwca dwoje uczniów naszego Gimnazjum: Julia Martyniewicz i Bartłomiej Trzos wzięło udział w konferencji Łódź Model United Nations. Dla Bartka, który wcielił się w delegata Islamskiej Republiki Iranu, były to już czwarte modelowe obrady ONZ. Julia natomiast, reprezentując Meksyk, uczestniczyła w tego typu wydarzeniu po raz drugi.


Bartek miał okazję wykazać się podczas ceremonii otwarcia konferencji, gdzie jako przewodniczący delegacji Iranu wygłosił mowę powitalną, w której krótko przedstawił politykę swojego państwa. Nie obyło się bez "dyplomatycznego skandalu", gdyż nasz uczeń skrytykował politykę Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie oraz oskarżył premiera Izraela, Benjamina Netanyahu, o popełnianie zbrodni wojennych. Jest to oczywiście oficjalna retoryka reprezentowanego kraju, jednak za niedyplomatyczny język Bartek został ukarany: musiał zaśpiewać hymn największego wroga Iranu - USA.
Następnie nasi uczniowie zajęli się pracą w przydzielonych im komitetach. Julka najpierw debatowała na temat przemytu ludzi, a następnie brała udział w przygotowaniu rezolucji mającej na celu zwalczenie tego zjawiska. Bartek natomiast podjął się w Radzie Bezpieczeństwa dyskusji dotyczącej kończącej się bitwy o Mosul. Reprezentując Iran, wraz z delegatem Syrii oraz Libanu, usiłował zablokować przyjęcie rezolucji decydującej o wprowadzeniu misji pokojowej do tego irackiego miasta. Niestety, decyzją "imperialistycznych" krajów Zachodu oraz stałych członków Rady Bezpieczeństwa dokument ten został przyjęty.
Mimo tego organizatorzy docenili starania Bartka i przyznali mu nagrodę Honorable Mention, czyli honorowe wspomnienie. Nasz uczeń był jednym z trzech delegatów wyróżnionych tą nagrodą w Radzie Bezpieczeństwa.
Zarówno Julia, jak i Bartek bardzo pozytywnie oceniają konferencję i planują dalszy udział w modelowych obradach ONZ.

© 2016 - 2018 The Kopalinski Schools
Powered by Gantry Framework