W poetycko- dokumentalną podróż do przeszłości zabrali nas uczniowie klasy III LO w przeddzień 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przypominając najważniejsze wydarzenia, które tę symboliczną datę 11 listopada 1918 roku poprzedziły.

W swej prezentacji trzecioklasiści wspomnieli również o tych wyzwaniach, z którymi mierzyła się już wolna Polska- o walkach o granice, powstaniach i Cudzie nad Wisłą. A wszystko to po to, byśmy nie zapomnieli, że- jak mówił Jan Paweł II- wolność nie jest nam dana, a zadana.

Obok dokumentów historycznych wyjątkowość chwili podkreślały także wiersze najwybitniejszych poetów poświęcone ojczyźnie i narodowi. Nie obyło się też bez Roty i Mazurka Dąbrowskiego.

I choć było patetycznie, wzruszająco i o przeszłości, nikt na widowni się nie nudził. Pewnie wszyscy myśleli już o wywieszeniu flagi, a nade wszystko o … dniu (nomen omen) wolnym.