STRONA ARCHIWALNA

 

Żyj według starych obyczajów,
mów językiem świata współczesnego.

Dwoje uczniów naszej szkoły – Julia Martyniewicz i Bartłomiej Trzos, którzy są delagatami Młodzieżowej Rady Miasta Bielska – Białej- wzięło udział w I międzynarodowej konferencji młodzieżowej w Wolfsburgu, która odbyła się w dniach 30 kwietnia - 6 maja. Została ona zorganizowana przez Stadtjugendring Wolfsburg e.V we współpracy z miastem Wolfsburg. Na konferencji zebrało się 65 przedstawicieli Polski, Niemiec, Chin, Japonii, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Rosji w wieku 15 - 22 lat z 10 miast partnerskich (jednym z nich jest nasze miasto).

Głównym tematem wydarzenia była polityczna, społeczna i charytatywna działalność młodzieży w różnych państwach i miastach oraz wspólne wyobrażenie i wpływ na przyszłość świata. Językiem obowiązującym konferencji był język angielski. Biorąc udział w wydarzeniu, uczniowie uczestniczyli w wielu projektach i warsztatach dotyczących zaangażowania młodych ludzi, przeciwdziałania stereotypom narodowym czy wykrywania jakże popularnych fake news. Jeden dzień był też poświęcony pracy charytatywnej na rzecz szkół specjalnych, organizacji dla dzieci i młodzieży oraz grup harcerskich. Po projektach i warsztatach przyszedł czas na zwiedzanie i zawieranie nowych znajomości. Wspólne kolacje, zabawy, wycieczki i przebywanie w lokalnych organizacjach dla młodzieży pozwoliły nam dobrze się poznać i wymienić poglądy. Odbyła się także wycieczka do fabryki Volkswagena i stolicy Niemiec – Berlina. Uczniowie mieli okazję zobaczyć niemiecki parlament oraz poznać jednego z jego członków. Jeszcze w Wolfsburgu mieliśmy zaszczyt porozmawiać z samym burmistrzem miasta. Wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, a nasi uczniowie są wdzięczni za wiele możliwości, jakie dało im to wydarzenie. Tydzień pełen wrażeń stał się niezapomnianym doświadczeniem dla naszej delegacji.

© 2016 - 2018 The Kopalinski Schools
Powered by Gantry Framework