STRONA ARCHIWALNA

 

Żyj według starych obyczajów,
mów językiem świata współczesnego.

Piątego czerwca uczniowie klasy trzeciej gimnazjum zaprezentowali przed młodszymi kolegami własny projekt gimnazjalny. Młodzież odegrała przedstawienie, w którym pokazała najważniejsze wydarzenia z historii świata.
Kilka minut przed godziną dziewiątą na scenie pojawili się konferansjerzy przebrani za piratów, którzy rozpoczęli uroczystość. Na samym początku jedna z uczennic opowiedziała nam o Wielkim Wybuchu i teorii ewolucji. Nagle dwóch gimnazjalistów wybiegło zza kulis i, wcielając się w role neandertalczyków, w zabawny sposób przedstawiło temat, co potwierdził śmiech na widowni. Następnie na scenie zawitała uczennica, która opowiedziała nam o piramidach, a chwilę później pojawili się greccy filozofowie. Zaraz po tym widzowie zagłębili się w historię rozpadu państwa Franków, który zapoczątkował Traktat w Verdun.

Publiczność miała również okazję ujrzeć bitwę pomiędzy muzułmanami a krzyżowcami oraz reformację, dzięki której zapoznała się z ideologiami Jana Kalwina, Marcina Lutra i Henryka VIII. Uczniowie dowiedzieli się, kiedy została podpisana Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych, na czym polegała rewolucja francuska i jak wyglądało życie przeciętnego człowieka podczas rewolucji przemysłowej. Po wyświetleniu filmu dotyczącego pierwszej wojny nastąpiła przerwa. Kilkanaście minut później przedstawienie zostało wznowione, a na scenie ukazały się znane postacie historyczne, takie jak Adolf Hitler, Józef Stalin i Benito Mussolini, wyjaśniając nam przebieg drugiej wojny światowej. Później jeden z gimnazjalistów, który wcielił się w rolę dyktatora Związku Radzieckiego, wytłumaczył, na czym polega komunizm. Ostatnie wydarzenie, jakie zostało przedstawione, to niszczenie muru berlińskiego. Na zakończenie ukazane zostały czasy nowożytne, era smartfonów i innych urządzeń elektronicznych. Podczas tej sceny wystąpiły problemy techniczne, które trwały już aż do końca uroczystości. Słaby internet spowodował, że film oraz kahoot - internetowa strona z quizami - nie chciały się włączyć. Wywołało to ogromne poruszenie na sali. Jednak chłopcy przebrani za Hitlera i Stalina zapanowali nad chaosem panującym wśród młodszych uczniów. Zabawiali publiczność, podczas gdy pozostali koledzy próbowali zniwelować problem. Po około dwudziestu minutach usterki techniczne zostały usunięte. Gimnazjaliści przeprowadzili quiz dla młodszych klas. Na koniec zwycięzcom zostały rozdane nagrody. Konferansjerzy weszli na scenę pożegnać i podziękować uczniom za przybycie na ich projekt gimnazjalny. Wszystkie dzieci wyszły z auli z uśmiechami na twarzach i długo chwaliły pracę starszych kolegów.

© 2016 - 2018 The Kopalinski Schools
Powered by Gantry Framework