Z radością i dumą informujemy, że uczennica klasy VII a, Weronika Maga, wzięła udział w konkursie literackim „Hobbit – opowieści o powieści”, który został zorganizowany przez Bibliotekę Śląską w Katowicach. Weronika za swoją opowieść otrzymała nagrodę specjalną, przyznaną przez Śląski Klub Fantastyki.
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów literackich

Protokół jury konkursu „Hobbit – opowieści o powieści”

W związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą pierwszego wydania powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem” Biblioteka Śląska wraz ze Śląskim Klubem Fantastyki realizują wielozadaniowy projekt „Hobbit – opowieści o powieści”.
W ramach projektu zorganizowano dwa ogólnopolskie konkursy o tematyce fantasy – literacki i plastyczny.
Jury w składzie:
prof. Jan Malicki, dyrektor Biblioteki Śląskiej – przewodniczący;
Elżbieta Gepfert, bibliotekoznawca, tłumaczka i redaktorka, członek sekcji tolkienowskiej Śląskiego Klubu Fantastyki;
Anna Kańtoch, pisarka fantasy, członek sekcji literackiej Śląskiego Klubu Fantastyki;
Małgorzata Pudlik, inżynier architekt, ilustrator, członek sekcji tolkienowskiej oraz sekcji literackiej Śląskiego Klubu Fantastyki;
Marta Wojtaszek, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, miłośniczka twórczości J.R.R. Tolkiena
przyznało następujące nagrody
– w konkursie literackim (wpłynęło 118 prac 118 autorów):
I nagroda – Maciej Serżysko (Szkoła Podstawowa w Witkowie) za pracę pt. „Szafa Pana Bilba”
II nagroda – Aleksandra Maciuszek (Gimnazjum w Waganowicach) za pracę pt. „W obliczu cienia”
III nagroda – Bartosz Janiszek (Gimnazjum we Wrocławiu) za pracę pt. „Żądza władzy”
Wyróżnienia:
Julia Kuczkowska (Szkoła Podstawowa w Warszawie) za pracę „U przyjaciół pomruków”
Justyna Michalak (Szkoła Podstawowa w Gładyszowie) za pracę „Podróż w przyszłość”
Dodatkowo zostały przyznane:
Nagroda Specjalna Śląskiego Klubu Fantastyki – Weronika Maga (Szkoła Podstawowa w Bielsku-Białej)
Nagroda Specjalna Dyrektora Biblioteki Śląskiej w Katowicach – Lena Sawodni (Szkoła Podstawowa w Bytomiu)
– w konkursie plastycznym (wpłynęło 247 prac 247 autorów):
I nagroda – Borys Piasecki (Gimnazjum w Jaworznie)
II nagroda – Kaj Wyczółkowski (Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Gdańsku)
III nagroda – Natalia Królica (Gimnazjum w Kłobucku)
Wyróżnienia:
Patrycja Mally (Gimnazjum w Świętochłowicach)
Emilia Bilińska (Gimnazjum w Chorzowie)
Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, w ramach Katowickich Prezentacji Bibliotecznych – 17 listopada 2017 r. Wtedy też odbędzie się promocja publikacji „Hobbit. Opowieści o powieści” będącej wydawnictwem pokonkursowym.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.